Žehlička Eta 211 - Starý krumpl nebo perla českého designu ?

místo

hlavní budova

Virtuální muzeum X. (VB)

Máte doma takovouto starou žehličku? Pak vězte, že vlastníte velmi zajímavou ukázku českého designu 2. pol. 20. století - žehličku Eta 211 uvedenou do výroby roku 1973. Na první pohled zaujme především netradičním tvarem kosodélníku, bez charakteristické špičky. Díky tomu disponovala ve své době vůbec největší žehlící plochou na světě. Kryt a držadlo byly vyrobeny z černé umělé hmoty, při práci se žehlička ukládala na bok.

Žehličku navrhl Stanislav Lachman, kouzelník českého designu, výtvarník světového jména, dvorní designér domácích elektrospotřebičů značky ETA. Mezi jeho nejslavnější díla patří kuchyňský mixér ve tvaru kalichu z roku 1954, fén ve tvaru laserové pistole a právě žehlička Eta 211. Celkem z jeho ateliéru vyšlo na 1 200 návrhů a naprostá většina z nich se dostala do výroby.

V roce 1949 dostal Stanislav Lachmann velmi těžký a utajený úkol, navrhnout a vyrobit železniční vagon pro potřeby J. Stalina. S velkými náklady byl vybaven promítáním, klimatizací, koupelnou a několika salonky. Vagon bylo nutné v SSSR upravit na širokorozchodnou trať, místo toho ale byl rozkraden a ke svému adresátovi nikdy nedorazil.