Křest čtrnácti českých knížat v roce 845

místo

kavárna Café prostoru_ - roh ulic Teplická a Prokopa Holého

Na zajímavou přednášku doc. PhDr. Tomáše Velímského, CSc., který je děčínským posluchačům již dobře známý, se můžete těšit ve čtvrtek 26. 5. od 17 hodin v podmokelské kavárně Café Prostoru_. Více informací se dočtete na této straně vpravo. 

Fuldské anály (letopisy), vedené v tamním benediktinském klášteře a zachycující rok po roce významné dobové události, představují jeden z nejvýznamnějších zdrojů informací pro dějiny střední Evropy v 9. století. K roku 845 zaznamenaly pozoruhodnou zprávu: Ludvík (král východofranské říše Ludvík Němec) přijal čtrnáct z českých knížat s jejich lidmi toužících po křesťanském náboženství a přikázal, aby byli pokřtěni v oktávu Zjevení Páně (Teofanie). Událost nezanechala stopu v žádném jiném soudobém prameni, přesto je poklána za věrohodnou.

Kdy se v průběhu roku vlastně křest v Řezně odehrál, jak se česká knížata a jejich doprovod dostali do Řezna, jak bylo třeba takovou výpravu připravit a realizovat? Jak takový křest probíhal?  Co od křtu očekával král Ludvík a co česká knížata? Proč tento křest nezanechal v Čechách hlubší stopy? Proč se křesťanství v Čechách plně prosadilo až za knížete Bořivoje I. z rodu Přemyslovců, který byl pokřtěn arcibiskupem Metodějem na Velké Moravě? Kdy se Čechy dostaly znovu do správy řezenského biskupství? A kdy získaly vlastní církevní správu? O tom všem bude tato přednáška.

Přednáška se uskuteční v Cafe Prostoru_ Děčín.