Gotické umění na Děčínsku

Mezi skutečné unikáty, kterými se může děčínské muzeum pochlubit, patří stálá expozice Gotické umění na Děčínsku představující to nejcennější, co se z období gotiky zachovalo v našem regionu a stalo se součástí našich sbírek. Jedná se především o 23 středověkých, převážně dřevěných plastik vzniklých v období od první poloviny 14. století do počátku rané renesance v 16. století.
Kromě unikátních sochařských děl jsou na výstavě prezentovány i zajímavé archeologické nálezy z výzkumu v našem regionu, mezi nimiž mimořádné místo zaujímá tzv. „šluknovský poklad“, obsahující nejen šest desítek českých a míšeňských grošů, ale i jedinečnou stříbrnou sponu s reliéfy českých lvů.
Výjimečným exponátem je i gotická monstrance z počátku 16. století či madona z bývalého hotelu Praha na Masarykově náměstí v Děčíně – jediná dochovaná gotická socha z kamene v našem regionu.

Fotogalerii z výstavy si můžete prohlédnout zde: muzeumdc.cz/vystavy/goticke-umeni-na-decinsku

K výstavě byl vydán i knižní katalog, na kterém se podíleli přední čeští odborníci v oblasti gotického umění. Zakoupit si ho můžete i přes náš muzejní e‑shop: muzeumdc.cz/eshop/goticke-umeni-na-decinsku-pruvodce-expozici-omd